Skaidrumas ir tvirtumas: šiuolaikinių baldų revoliucija
Baldų gamybos sektorius nuolat ieško medžiagų, kurios suteiktų galimybę kurti lengvesnius, patrauklesnius ir ilgaamžiškesnius gaminius. Pastarąjį dešimtmetį vieną ryškiausių posūkių šioje srityje lėmė organinis stiklas – medžiaga, kuri savo savybėmis žymiai pranoksta tradicinį stiklą ir atveria naujas galimybes tiek gamintojams, tiek dizaineriams.
Šiuolaikinio dizaino galimybės
Vilniaus dizaino studijų parodoje pristatyti naujausi baldų dizaino pavyzdžiai atskleidė, kad skaidrių medžiagų panaudojimas tampa dominuojančia tendencija. Kavos staliukai su lenktomis kojelėmis, lentynos, kurios atrodo beveik nematomos, durys su integruotais permatomais elementais – visa tai šiandien įmanoma dėl naujų gamybos technologijų ir inovatyvių medžiagų.
„Prieš penkerius metus tokių formų realizavimas būtų kainavęs neįtikėtinai brangiai,” – pasakoja interjero dizaino specialistė Lina Vaitkutė. „Šiandien lenkti, formavimas ir apdirbimas tapo kur kas prieinamesnis, todėl matome tikrą skaidrių baldų bumą.”
Itin įspūdingai atrodo minimalistinio stiliaus svetainės komplektai, kuriuose ploni, beveik nematomi lentynų ar staliukų kraštai sukuria levitacijos efektą – knygos ar dekoratyviniai elementai atrodo pakibę ore. Tokias iliuzijas realizuoti su tradiciniu stiklu būtų ne tik per brangu, bet ir techniškai sudėtinga dėl jo trapumo.
Praktinis pranašumas prieš tradicinį stiklą
Kodėl baldų gamintojai vis dažniau renkasi alternatyvias medžiagas vietoje įprasto stiklo? Priežasčių yra keletas, ir visos jos svarbios.
Pirmiausia – saugumas. Tradicinis stiklas dūžta į aštrias šukes, kurios gali rimtai sužeisti. Modernios alternatyvos pasižymi ypatingai dideliu atsparumu smūgiams – tokia medžiaga yra iki 10 kartų atsparesnė už tokio pat storio stiklą. Net ir lūžimo atveju nuo jos nesusiformuoja aštrios, pavojingos dalys.
„Šeimoms su mažais vaikais tai dažnai tampa lemiamu faktoriumi renkantis baldus,” – teigia interjero salono „Moderni erdvė” vadovas Tomas Rinkevičius. „Tėvai nori stilingų, modernių interjerų, bet kartu prioritetą teikia saugumui. Todėl baldai iš saugesnių medžiagų tampa populiaresni nei iš tradicinio stiklo.”
Antrasis faktorius – atsparumas nusidėvėjimui ir aplinkos poveikiui. Polimerų pagrindu sukurtos skaidrios medžiagos nepraranda skaidrumo ir negelsta ilgą laiką, jų paviršius atsparesnis įbrėžimams nei tradicinio stiklo. Taip pat, priešingai nei stiklas, jos nereaguoja į drėgmės pokyčius, todėl puikiai tinka vonios kambario baldams ar terasų baldų elementams.
Funkcionalumo ir estetikos dermė
Šiuolaikiniai dizaineriai pasitelkia skaidrių medžiagų savybes, kad sukurtų baldus, kurie ne tik estetiškai patrauklūs, bet ir funkcionalūs. Lietuvos meno akademijos Dizaino katedros vedėja dr. Eglė Ganda Bogdanienė atkreipia dėmesį, kad skaidrumas tampa priemone vizualiai „palengvinti” interjerus:
„Mažose erdvėse, kurios būdingos daugeliui šiuolaikinių būstų, masyvūs nepermatomi baldai gali sukurti ankštumo jausmą. Skaidrūs ar pusiau skaidrūs baldų elementai leidžia šviesai sklisti, sukuria gilesnės erdvės iliuziją.”
Itin išradingas sprendimas – derinimas su kitomis medžiagomis. Medis, metalas, audiniai kartu su skaidriomis detalėmis sukuria kontrastus, kurie daro interjerus įdomesnius. Populiarūs tapo valgomojo stalai su medine apatine dalimi ir skaidriu viršumi, biuro darbo stalai su matine skaidria paviršiaus dalimi, lentynos su mediniais rėmais ir skaidriomis lentynėlėmis.
„Skaidraus ir matinio paviršių derinimas tame pačiame balde – viena įdomiausių tendencijų,” – pastebi Vilniaus baldų saloną „Interjero detalės” atstovaujanti dizainerė Agnė Petrauskaitė. „Toks kontrastas suteikia baldui charakterį, išskirtinumą. Taip pat matiniai paviršiai padeda išspręsti praktinę problemą – ant jų mažiau matosi pirštų atspaudai.”
Aplinkosauginis aspektas
Gamyboje naudojamos polimerinės medžiagos vis dažniau gaminamos iš perdirbamų komponentų, kas atitinka šiuolaikinę tvaraus vartojimo filosofiją. Gamintojai investuoja į technologijas, leidžiančias perdirbti ir pakartotinai panaudoti medžiagas. Ši tendencija atitinka ir ES direktyvas, skatinančias žiedinę ekonomiką.
„Mūsų klientai vis dažniau teiraujasi apie baldų sudėtį, gamybos procesą, perdirbimo galimybes,” – teigia „Eco Design” įkūrėjas Marius Leonavičius. „Jaučiame tendenciją, kad žmonės nori ne tik gražių, bet ir aplinkai draugiškų baldų.”
Nauji horizontai baldų sektoriui
Lietuvos baldų gamintojai, reaguodami į globalias tendencijas, jau pradėjo aktyviai diegti naujas technologijas. Eksporto rodikliai rodo, kad tokių baldų paklausa auga visoje Europoje, ypač Skandinavijoje, kur vertinamas minimalistinis dizainas.
„Manome, kad ateityje matysime dar daugiau inovacijų šioje srityje,” – prognozuoja Lietuvos baldų gamintojų asociacijos pirmininkas. „Šiuo metu vystomi projektai, kurie leistų dar labiau sumažinti svorio ir kainos santykį, išlaikant aukštą kokybę. Taip pat dirbama ties spalvotomis permatomų baldų versijomis, kurios leistų sukurti dar išraiškingesnius interjerus.”
Taip skaidrūs baldų elementai iš prabangos kategorijos pamažu pereina į kasdienių, funkcionalių sprendimų sritį, transformuodami ne tik tai, kaip atrodys mūsų namai, bet ir kaip juos suvoksime bei naudosime.